© F5 2023
KALIBRACJA KOLORÓW
Usługowo wykonujemy kalibrację kolorów drukarek atramentowych, tak zwaną kalibrację RGB, czyli drukarek drukujących bezpośrednio z systemu, bez pomocy RIP-a. Dlatego, że można to bez problemu zrobić zdalnie. Nie wykonujemy kalibracji, które wymagają przyjazdu do klienta (monitory, skanery, drukarki obsługiwane przez RIP-y), po prostu z braku czasu.
- Należy pobrać tablice pomiarowe - w dziale “DO POBRANIA” - do kalibracji standardowej (jedna strona do wydrukowania na arkuszu A4 - 600 pól pomiarowych) - do kalibracji dokładnej (dwie strony do wydrukowania na arkuszach A4 - 1200 pól pomiarowych) - Wydrukować tablice (patrz poniżej - jak drukować tablice pomiarowe). - Wysłać wydruki do nas pocztą. - Po otrzymaniu wydruków, mierzymy je spektrofotometrem i generujemy profil kolorów. - Wysyłamy pliki kontrolne do sprawdzenia wygenerowanego profilu. - Jeśli wszystko jest O.K. wystawiamy fakturę a po potwierdzenieu przelewu wysyłamy profile kolorów. - Wystarczy wkopiować pliki profili do folderu x:\Windows\system32\spool\drivers\color\ lub po prostu kliknąć 2x na pliku - Windows sam go umieści gdzie trzeba i gotowe. (Żeby PhotoShop, Corel, Illustrator - zobaczył profil, trzeba program zrestartować). Do kalibracji wydruków sublimacyjnych na kubkach i innej ceramice trzeba użyć kafli, bo z kubków nie da się zmierzyć wydruku. Do tego proszę użyć tablicy do kalibracji standardowej i przysłać wydruk na papierze transferowym. Wtransferujemy wydruk w płytkę ceramiczną na własnej prasie i z niej wygenerujemy profil kolorów. UWAGA! Proszę zawsze przysyłać 2 egzemplarze wydruku na papierze transferowym - na wszelki wypadek - gdyby coś poszło nie tak z transferem w prasie, zawsze można powtórzyć transfer bez konieczności ponownego przysyłania wydruku. Do kalibracji kolorów na koszulkach i innych tekstyliach najlepiej przysłać tablicę wtransferowaną w docelowe podłoże już u siebie. Zapewni to najlepszy profil, bo pomiar będzie z podłoża, na jakim będzie docelowy druk.
2. Użycie profilu w druku. Najlepiej, kiedy program graficzny, którego używamy do druku przelicza obraz przez profil kolorów w momencie wysyłania go do sterownika drukarki a sterownik nie ingeruje już w kolory, Niedopuszczalne jest aby program graficzny stosował profil, a potem sterownik również - kolory wyjdą nieprawidłowe. Programy poprawnie stosujące profile kolorów to m/innymi: Adobe: PhotoShop (wszystkie wersje pełne) PhotoShop Elements oraz Lightroom, Illustrator, InDesign, pakiet Corel-a poprawnie drukuje kolory dopiero w wersji X5 i X6 (tylko pełne wersje). Niestety X7 znów ma z tym problemy. Jeśli chcemy drukować poprawnie np. ze starszych wersji CorelDraw, możemy zawsze całość swojego projektu zamienić na obrazek RGB w rozdzielczości min. 300 dpi, zapisać do pliku z bezstratną kompresją, np. TIFF i wydrukować przy pomocy Adobe PhotoShop-a. Zgodność kolorów gwarantowana. Kiedy używamy programów, które nie potrafią stosować profili wyjściowych, robią to żle, lub w ogóle nie obsługują zarządzania kolorami, można posłużyć się programem ICCconverter - do pobrania bezpłatnie w sekcji “DO POBRANIA”.
- Kalibracja standardowa 70 zł netto (86,10 zł z VAT) - Kalibracja standardowa na ceramice 80 zł netto (98,40 zł z VAT) - Kalibracja dokładna 120 zł netto (147,60 zł z VAT) - Kalibracja DTF / DTG - 120,00 zł netto (147,60 zł z VAT) - instrukcja i tablice w dziale “do pobrania”.
2. Jak drukować tablice pomiarowe Druk tablic pomiarowych musi się odbyć bez ingerencji w kolory, dlatego należy do druku użyć albo programu Microsoft Paint (tego wbudowanego w Windows). W przypadku kalibracji w systemie MacOS proszę o kontakt. Nie wolno skalować tablic. Konstrukcja urządzenia do pomiaru wymaga aby tablica testowa miała określone wymiary. Skalowanie może uniemożliwić pomiar. Tablica ma wypisane wymiary (przerywana linia), proszę zmierzyć wydruk, jeśli wymiary mieszczą się w tolerancji +/- 10 mm to będzie OK. W sterowniku drukarki zarządzanie kolorem musi być wyłączone. Poniżej kilka przykładów.
1. Procedura kalibracji drukarki
Jak drukować tablicę pomiarową za pomocą programu Microsoft Paint.
SUBLIMACJA i DRUK FOTO najlepsze materiały eksploatacyjne